Pulmoner Hipertansiyon Tedavisi

Tedaviniz, pulmoner hipertansiyon konusunda uzmanlaşmış merkezlerce planlanmalıdır. Tedavi, pulmoner hipertansiyon nedenlerine ve hastalığın evresine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle her hastanın tedavi için kullandığı ilaçlar aynı olmayacaktır.

Tip 1 : Pulmoner arteriyel hipertansiyon

Bu grupta yer alan bir hasta iseniz, doktorunuz sizin için “pulmoner vazodilatör” (pulmoner damar genişletici) adı verilen ilaçları tercih edecektir. Bu ilaçlar sayesinde pulmoner damarlardaki basıncın düşürülmesi amaçlanmaktadır. Pulmoner damarların genişletilmesi ile kan bu damarlar içerisinde daha rahat dolaşacaktır. Dolayısıyla pulmoner damarlara kan pompalayan sağ kalp bölümleri de rahatlayacaktır. Bu da hastalığınıza ait belirtilerin ve şikayetlerinizin azalması demek olacaktır. Bu amaçla kullanılan pulmoner damar genişletici ilaçlar:

 • Fosfodiesteraz 5 inhibitörleri
 • Endotelin reseptör antagonistleri
 • Çözünebilir Guanilat siklaz uyarıcıları (= soluble guanilat cyclase stimulators )
 • Prostaglandinler
  Tedavi için ilaç seçimi karmaşıktır. Bu konuda uzman doktorunuz sizinle birlikte bir değerlendirme yaparak, durumunuza en uygun ilaç /ilaçlar seçimini yapacaktır.
  Hastalığa yönelik bu özel ilaçlar dışında , pulmoner hipertansiyona bağlı ya da pulmoner hipertansiyonun nedeni olan hastalıklara bağlı oluşan durumların tedavisi için de destek amaçlı ilaç tedavileri önerilecektir. Bu amaçla kullanılabilecek ilaçlar:
  • Diüretikler (idrar söktürücüler) : Bu ilaçlar vücudunuzdan fazla sıvıyı atarak ödeme bağlı belirtilerin azalmasını sağlarlar
  • Oksijen tedavisi: Kanınızdaki oksijen miktarını artırarak nefes darlığı hissinizin azalmasını sağlar
  • Kan sulandırıcılar : Bazı pulmoner hipertansiyon formlarında kanda pıhtı oluşması açısından yüksek risk vardır. Bu ilaçlar sayesinde pıhtı oluşması engellenir
  • Pulmoner rehabilitasyon: Size özel geliştirilen egzersiz programları ile nefes darlığınız ile daha rahat başa çıkabileceksiniz
 • Doktorunuz ayrıca size aşağıdaki tavsiyelerde de bulunabilir:
  • Hamile kalmamak
  • 1500-2000m’den daha yüksek yerlere seyahat etmemek ( Ayrıca uçuş sırasında oksijen desteğine ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle uçak yolculuklarınız için doktorunuza danışmanız gerekir)
  • Grip ve pnömokok aşılarınızı yaptırmak

Tip 2 ve 3 : Sol kalp hastalıklarına ya da akciğer hastalıklarına bağlı pulmoner hipertansiyon

Her iki tip pulmoner hipertansiyon grubunda dasorunlar akciğer ya da kalbe bağlı ikincil nedenlerden kaynaklanır. Bu nednele bu grupta yer alan bir hasta iseniz, doktorunuz pulmoner hipertansiyona neden olan duruma odaklanacaktır. Asıl nedenin tedavi edilmesi ile (eğer mümkünse)pulmoner hipertansiyonunuz da düzelecektir.

Tip 4: Pıhtıya bağlı pulmoner hipertansiyon (Kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon, CTEPH)

Eğer pulmoner hipertansiyonunuz pulmoner damardaki pıhtılara bağlı ise doktorunuz size kanın pıhtılaşmasını önleyecek (antikoagülan) ilaçlar verecektir. Bu ilaçlar yeni pıhtıların oluşmasını engelleyecektir.
Eğer pıtılar damar içerisinde eritilemeyecek kadar sertleşmiş ise doktorunuz bu kez “pulmoner endarterektomi”(pulmoner damar içerisindeki tıkaçların ameliyat yoluyla çıkarılması)seçeneğini önerebilir. Bu ameliyat ile pulmoner damarlardaki tıkanıklık oluşturan tıkaçlar çıkarılarak damar içerisindeki kan akımı rahatlatılır. Sonuç olarak damar içerisindeki basınç da düşmüş olur.
Eğer “pulmoner endarterektomi” işleminin uygulanması mümkün olmazsa “balon anjioplasti” adı verilen işlem yapılabilir. Bu işlemde ince bir balon akciğer damarları içerisinde dar olan bölgede şişirilerek dar bölge genişletilmeye çalışılır. Bu işlem gerekli olan tüm pulmoner damarlara yapılarak kan akımının rahatlaması ve böylece akciğer damarı içerisindeki kan basıncının düşmesi sağlanır.
Bu işlemlerden sonra hala pulmoner hipertansiyonunuz devam ediyorsa doktorunuz size Çözünebilir Guanilat Siklaz Uyarıcıları (= soluble guanilat cyclase stimulators ) tedavi seçeneğini önerebilir. Bu ilaçların hastalığınızın ilerlemesini önleme konusunda etkin olduğu görülmüştür. Doktorunuz gerekli gördüğü hallerde diğer ilaçları da önerebilir.

Tip 5: Diğer nedenlere bağlı pulmoner hipertansiyon

Bu gruptaki pulmoner hipertansiyon nedenleri oldukça fazla çeşitlilik göstermesi sebebiyle standart bir tedavi yaklaşımı da bulunmamaktadır. Doktorunuz sizin durumunuz için en uygun tedaviyi size önerecektir.